Zastanawiasz się, jak dobrze rozliczyć podatek dochodowy za pracę w Polsce i za granicą? Sprawdź nasz poradnik dla zatrudnionych za granicą Polaków. Jak się przygotować do rozliczenia dochodów i zwrotu podatku za 2020 rok? Podpowiadamy.
Gdzie rozliczyć podatek za pracę?
Rozliczenia dochodów za 2020 rok za pracę powinno się dokonać w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. W sytuacji, kiedy zarobki w roku 2020 pochodzą z różnych źródeł, a co więcej, od pracodawcy polskiego i zagranicznego, uznaje się, że zarabiało się w dwóch krajach. W zależności od czasu przebywania za granicą warto wiedzieć, czy wystarczy rozliczyć się tylko w Polsce, czy trzeba to zrobić też za granicą. Aby pomóc określić czy w Polsce obowiązuje obowiązek podatkowy wprowadzono:
- nieograniczony obowiązek podatkowy – polega na konieczności rozliczenia podatku w kraju niezależnie od miejsca przychodu. Obowiązuje wszystkie osoby fizyczne, które posiadają miejsce zamieszkania w Polsce.
- ograniczony obowiązek podatkowy – oznacza, że dochody uzyskane za granicą nie są opodatkowane w Polsce. Polega więc na rozliczeniu w Polsce tylko tej części dochodów, która została zarobiona w kraju, a pozostałej części za granicą.
Zmiany w opodatkowaniu zarobków 2020
W 2019 r. doszło do zmian zasad opodatkowania zarobków uzyskanych za granicą. Nowe obowiązki związane z rozliczeniem PIT obejmują polskich rezydentów podatkowych, czyli osoby uzyskujące przychody z pracy za granicą. Za zmiany zasad rozliczania dochodów za 2020 rok odpowiada konwencja MLI, która począwszy od 2020 r. wprowadziła zmiany rozliczeń podatku Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii, Izraelu, Japonii, Litwie, Finlandii i Słowacji.
Rozliczenie dochodów za pracę za 2020 rok – kiedy konieczne?
Polacy mają obowiązek rozliczenia dochodów za pracę wykonywaną w Polsce, ale też za granicą zawsze, o ile:
- praca ma miejsce za granicą z powodu wysłania pracownika za granicę przez pracodawcę, który wysyła wynagrodzenie z Polski,
- Polak otrzymuje wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy, nawet jeśli wykonuje pracę na terytorium Polski,
- praca za granicą jest świadczona dla zagranicznego pracodawcy.
Ostatnia sytuacja jest o tyle komfortowa, że polski podatnik, który pracuje za granicą, może rozliczając dochody za pracę starać się o zwrot nadpłaconego podatku z zagranicy. Konieczne jest jednak wtedy złożenie odpowiedniej deklaracji za granicą i wybór jednej z metod, które umożliwiają rozliczenie podatku w Polsce.
Dochody z zagranicy a rozliczenie w Polsce – zwolnienie z progresją
Polacy pracujący za granicą muszą dopełnić obowiązku rozliczenia się z podatku w kraju, w którym otrzymali dochody, ale także w Polsce. Obowiązek rozliczenia podatku w ojczystym kraju dotyczy jednak tylko polskich rezydentów podatkowych. W tym celu warto sprawdzić umowę Polski z krajem emigracyjnym, która dotyczy uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Jeśli z umowy wynika, że zasada o uniknięciu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie, to stosuje się zasadę zwolnienia z progresją, która oznacza, że polski podatnik może zachować dochód, który podlega opodatkowaniu za granicą. Metodę rozliczenia z progresją stosuje się np. z Niemcami czy Francją.
Jak się przygotować do rozliczenia dochodów i zwrotu podatku za 2020 rok?
Rozliczenie dochodów za pracę za granicą to coroczny dylemat wielu osób. Przygotowanie do niego warto zaplanować odpowiednio wcześniej, aby nie zostawiać np. gromadzenia dokumentacji za ostatnią chwilę. Pomocne może okazać się także skorzystanie z usług profesjonalnego biura rozliczającego podatki. Doświadczenie w wykonywaniu zagranicznych rozliczeń to duży atut, zwłaszcza jeśli możliwe jest staranie się o zwrot podatku z zagranicy. Profesjonalne biuro zadba o skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i dopełnienie terminów. Indywidualne podejście i wysoka jakość usług to atuty, które sprawiają, że przygotowanie do rozliczenia dochodów i możliwość uzyskania zwrotu podatku za pracę za 2020 rok, to formalność, którą można ograniczyć do minimum.