Rozlicz podatek

Zwrot podatku z zagranicy – fachowe doradztwo

Jak obliczyć podatek ryczałtowy?

Jak obliczyć podatek ryczałtowy?

Podatkiem ryczałtowym określa się prostą formą opodatkowania działalności gospodarczej. Jest on obliczany od wielkości przychodu i nie pomniejsza się go o koszty. Kiedy płaci się podatek ryczałtowy? W jakim celu jest on regulowany? Czy pomoże w tym oprogramowanie do faktur online?

Kiedy można zdecydować się na opodatkowanie ryczałtowe?

Istnieje pewna grupa osób fizycznych, które mają prawo wybrać rozliczenie się poprzez ryczałt. Do grup tych należą:

 • osoby osiągające przychód poprzez umowę najmu, dzierżawy i innych podobnych, pod warunkiem jednak, że nie są one elementem pozarolniczej działalności gospodarczej.
 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
 • osoby duchowne, w których przypadku podatek obliczany jest od dochodu.

Jakie są terminy opłacania podatku ryczałtowego?

W przypadku rozliczeń miesięcznych terminem ostatecznym jest 20. dzień następnego miesiąca, a w przypadku rozliczeń kwartalnych, jest to 20. dzień miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. W sytuacji dokonywania rozliczenia podatku za grudzień lub ostatni kwartał roku opłatę należy złożyć w terminie składania zeznania podatkowego PIT-28, na którą przedsiębiorcy mają czas do 1 marca 2022 roku.

Oprogramowanie do faktur online

Jakie są zalety zdecydowania się na podatek ryczałtowy?

Podatek ryczałtowy niesie za sobą kilka istotnych zalet. Jakich?

 • możliwość płacenia podatku raz na 3 miesiące,
 • szansa na ubieganie się o kredyt,
 • dostęp do ulg,
 • niskie stawki podatkowe,
 • naliczanie wysokości podatku od wysokości osiągniętych przychodów.

Kto najbardziej skorzysta z podatku ryczałtowego?

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, jaka kwalifikuje się do korzystania z podatku ryczałtowego, zmieniają się stawki takiego podatku. Oznacza to, że istnieją grupy przedsiębiorców, którym taki podatek opłaca się znacznie bardziej niż pozostałym.

 • Ryczałt polecany jest przedsiębiorcom, w przypadku których koszty uzyskania przychodu są relatywnie niskie. Jest tak dlatego, że odliczenie ich jest niemożliwe, zatem ryczałt w przypadku wysokich kosztów uzyskania przychodu może się okazać nieopłacalny.
 • Inną grupą osób, które mogą skorzystać na ryczałcie, są wynajmujący lokale użytkowe i mieszkania. Dla nich stawka podatku wynosi 8,5%. Jeszcze mniejsza stawka przysługuje sprzedawcom produktów roślinnych, pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. W tym przypadku stawka wynosi 2%.

Jak księgowość online pomoże w wystawianiu podatku ryczałtowego?

Księgowość online jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla osób obeznanych z regulacjami prawnymi, jakie dotyczą finansów m.in. w firmie, lecz również dla wszystkich tych, którzy w księgowości online stawiają dopiero pierwsze kroki. Stosowanie gotowych programów ułatwia m.in. prowadzenie ewidencji przychodu zależnie od wysokości stawek ryczałtu, generowanie zeznania rocznego PIT-28, czy też generowanie pliku i wysyłania plików JPK_EWID.

Jak dedykowane oprogramowanie pomoże Ci w prowadzeniu księgowości?

 • Przejrzysty sposób wypełniania dokumentów – system dokładnie prowadzi Cię przez wymagane pola dokumentacji, a w razie konieczności możesz skorzystać z pomocy oferowanej przez zespół obsługi klienta.
 • Szybki przegląd faktur opłaconych i nieopłaconych – masz szansę na szybsze nadrobienie zaległości i niedopuszczanie do powstawania kolejnych.
 • Prosta obsługa – z korzystaniem programów poradzisz sobie nawet wtedy, gdy nie masz zbyt obszernej wiedzy na temat księgowości.
 • Nielimitowana baza firm – prowadzisz kilka biznesów? Rozliczaj je w jednym miejscu, w szybki i prosty sposób!
 • Całodobowy dostęp z dowolnego miejsca i urządzenia – kończą się czasy dostępu do służbowych programów jedynie w siedzibie pracy, wymuszające siedzenie w biurze w określonych godzinach. Dziś możesz kontrolować finanse swojej firmy niezależnie od tego, gdzie jesteś i z jakiego urządzenia korzystasz!

Oprogramowanie do faktur online

Podatek ryczałtowy stanowi rozwiązanie korzystne dla całkiem licznej grupy przedsiębiorców. Pełny ich wykaz znajduje się w art. 11 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, osiąganych przez osoby fizyczne. Sprawdź, czy należy Ci się możliwość korzystania z podatku ryczałtowego i rozliczaj go z wykorzystaniem wybranego przez siebie oprogramowania do faktur online.

Powrót do góry